На Жидачівщині відкрили пам’ятник на місці поховання п’яти воїнів УПА

Вчора, 20 серпня, в с. Рогізно, урочисто відкрили пам’ятник на місці поховання п’яти воїнів УПА: Гутника Стефана Пилиповича, – 1924 р.н.; Іванчука Василя Григоровича – 1914 р.н.; Підлужного Василя Костянтиновича – 1926 р.н.; Тріща Стефана Григоровича – 1902 р.н.; Тріща Іван Дмитровича – 1922 р.н.

Про це повідомляється на сайті Жидачівської районної ради.

З книги Олексія Данилишина „Повстанськими стежками Жидачівщини” дізнаємося, що цих п’ятеро бійців УПА полягли у бойовій сутичці з енкаведистами у 1946 році. Тіла загиблих привезли в село Рогізно і поскладали під клубом  для опізнання, де вони пролежали три дні, а тоді рідні та односельчани забрали їх. Похоронили полеглих в спільній могилі на цвинтарі. Поряд похоронено ще сім воїнів УПА, пам’ятний знак на їх могилі відкрили у 1992 році.

У боях за волю України в лавах УПА загинуло 30 уродженців с. Рогізно, 9 – було засуджено за участь і сприяння УПА. 76 жителів с. Рогізно було депортовано в Сибір. З книги „Історія УПА” також дізнаємося, що 17 серпня 1945 року з постою в с. Рогізно втекло 28 кубанських козаків під проводом лейтенанта, які шукали зв’язків з УПА.

Уродженець с. Рогізно Воробець Микола Васильович – 1923 р.н. (псевдо „Орел”) загинув у бою 27 квітня 1957 року, він також похований у селі Рогізно.

Тож недільного дня, 20 серпня, у місцевому храмі с. Рогізно, щоб вшанувати полеглих Героїв, зібралися сотні людей: представники місцевої громади, рідні полеглих воїнів УПА, представники районної влади, депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький. У заході взяла участь заступник голови Львівської облдержадміністрації Оксана Стоколос.

Після завершення поминального Богослужіння у храмі колона вирушила до місця поховання воїнів УПА, на старому кладовищі. О. Ярослав Квасній провів посвячення пам’ятника на могилі воїнів УПА. Учасник національно-визвольної боротьби й автор кількох книг про історію УПА Олексій Данилишин звернувся до учасників вшанування пам’яті полеглих за волю України єднатися задля піднесення державності України, яка й сьогодні проходить складні випробування війною на її східних рубежах.

У своєму виступі на урочистій церемонії відкриття пам’ятника на місці поховання воїнів УПА заступник голови Львівської облдержадміністрації Оксана Стоколос привітала всіх від імені голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки й зауважила, що коли воїни УПА вмирали за волю України, їм сурми на грали. Й сьогодні на Сході України за незалежність й територіальну цілісність нашої країни гинуть молоді хлопці. Україна сильна, разом ми неодмінно здолаємо підступного ворога. Й дуже добре, що українці не забувають про тих, хто здобував волю України. Дуже важливо бути разом з людьми під час таких подій в невеличких українських селах, які в період національно-визвольної боротьби мужньо боролися за волю України.

Перший заступник голови Жидачівської райдержадміністрації Василь Татарин висловив слова вдячності всім тим, хто долучився до спорудження пам’ятника та вшанування полеглих воїнів УПА й наголосив на тому, що сьогодні Україна своїй боротьбі за незалежність й територіальну цілісність має підтримку міжнародної спільноти. Військові більше 10 країн 24 серпня 2017 року на військовому параді в столиці України крокуватимуть разом із воїнами Української армії, які сьогодні захищають рідну землю, Європу й світ від російської агресії.

Очевидці загибелі п’яти воїнів УПА Юлія Давидчак та Михайло Божак у своїх зворушливих спогадах розповіли про загибель і поховання воїнів УПА, про тортури енкаведистів, про вивезення в Сибір цілих родин, про біль і муки рідних загиблих, які не могли по християнськи попрощатися із воїнами УПА, адже на всіх їх чекало вивезення в Сибір. В лавах УПА в боротьбі за волю України загинуло більше 2 тисяч представників Жидачівщини, а близько 8 тисяч представників Жидачівщини було вислано в Сибір.

В урочистостях взяли участь і виступили: депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький, Бережницький сільський голова Гнат Кухта, депутат Жидачівської районної ради, представник ГО „Дзвони пам’яті”, голова РО КУН й організатор спорудження пам’ятника Володимир Мелех.

У своєму виступі голова Асоціації підприємців Жидачівщини, уродженець с. Рогізна й меценат спорудження пам’ятника на місці поховання п’яти воїнів УПА Володимир Швед говорив про те, як важливо не залишити забутими могили борців за волю України, адже кожен цивілізований народ береже пам’ять про своїх Героїв. Й кожен з нас сьогодні повинен поставити перед собою запитання: „Якщо не я, то хто?”, адже потрібно робити добрі справи для землі, на якій народився. Володимир Швед згадав поіменно всіх тих, хто допоміг у спорудженні пам’ятника. Це і підприємці Жидачева та інших населених пунктів району, представники громади с. Рогізна, фахівці-будівельники, які споруджували пам’ятний знак.

Ведуча заходу, голова громадської ради при Жидачівській райдержадміністрації, уродженка с. Рогізна Наталія Мелех  висловила слова вдячності всім тим, хто долучився до організації вшанування полеглих воїнів УПА й всім гостям заходу. Були серед них й представники Братства УПА Рогатинського району Івано-Франківщини й учасники АТО, які стояли в почесній варті біля могили полеглих під час проведення заходу. На вшанування пам’яті полеглих Героїв учасником АТО, уродженцем с. Рогізна Олександром Юхненком було виконано почесну сальву. Місцевий хор виконав кілька українських патріотичних пісень. Урочистості завершилися спільним виконанням Державного Гімну України.

Наталія Мелех запросила всіх присутніх до Народного дому с. Рогізна, де після завершення церемонії відкриття пам’ятника, відбулися урочистості з нагоди відзначення 26-ї річниці Незалежності України. У художньо-мистецькій програмі взяли участь місцеві мистецькі колективи й виконавці та народний ансамбль „Галичани” із м. Жидачева.

Зазначимо також, що голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка сьогодні, 21 серпня, в ході проведення скайп-наради із керівниками районних державних адміністрацій Львівщини, висловив вдячність всім тим, хто долучився до організації вшанування воїнів УПА в с. Рогізно, відзначивши належний рівень організації і проведення цього заходу напередодні відзначення 26-ї річниці Незалежності України.

2 thoughts on “На Жидачівщині відкрили пам’ятник на місці поховання п’яти воїнів УПА

  1. Олександр Юхненко, а не Юхименко.

  2. Дякую, прізвище у статті виправили.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *