Колективне звернення щодо лісоциду на Жидачівщині

Громада с. Вільхівці та с. Заріччя (Жидачівський р-н, Львівська обл.) звертається до правоохоронних, екологічних органів Львівщини (й України) та комітетів Верховної Ради з вимогою припинити будь-які вирубки лісу у Держівському лісництві Стрийського лісгоспу та на прилеглих ділянках «Галсільлісу», розпочати об‘єктивне розслідування діяльності вказаних підприємств і відповідальних осіб.

Ініціативна група громади, окремі депутати Жидачівської районної ради неодноразово звертались до місцевих органів самоврядування і силовиків із закликом з‘ясувати законність вирубки лісу у ДП «Стрийський лісгосп» та Держівському лісництві зокрема.

Ще у 2015-тому році було подане звернення громадян у прокуратуру та інші органи. Там теж йшлось про вирубку лісів поблизу наших сіл. А вже влітку 2016-го про нові лісосіки та виявлені купи немаркованої деревини заявили активісти, які досліджували діяльність лісових господарств. Втім, наскільки нам відомо, конкретних результатів у жодній із цих справ досі нема.

Новим поштовхом для нашого обурення стало активне продовження рубок у довколишніх лісах. Протягом серпня-вересня цього року з дороги, що вела до лісу, майже щоденно виїздили вантажівки з деревиною.
Один із численних випадків трапився зовсім недавно. Так, ввечері 2 вересня посеред лісової дороги (поблизу с.Вільхівці) ініціативна група застала момент, коли вантажили черговий лісовоз. За документами – усе дрова. Але поміж низькоякісної деревини ми зауважили добірний кругляк. Тобто це ймовірне заниження категорій технічної придатності дерев, навмисне маскування різних сортів деревини. Увесь епізод ми відзняли на фото.

Завантаження деревини
Наступного дня ми разом з активістами перевірили «свіжу» ділянку вказану на документах. Згідно стовпців – це 271 квартал, 12,1 виділ, суцільна рубка, 4,3 гектари. Навіть при поверхневому огляді ми помітили десятки викорчуваних пеньків, частину з яких лісоруби закидали гілляччям або намагались порізати. Такі дії можуть свідчити про спробу занизити реальну кількість вирубаних дерев.

2 3

Поряд з ділянкою ми зауважили лісорубний реманент, сміття та пляшки від пива. Це так зване місце алкогольного «відпочинку» лісорубів порушує «Правила охорони праці для працівників лісового господарства». Там чітко написано, що «у місцях проведення робіт забороняється присутність осіб у нетверезому стані та розпив спиртних напоїв».

4

Черговий момент, на який ми звернули увагу – повне знищення ґрунтового покриву і лісного підросту. Очевидне недотримання «Правил ведення рубок головного користування» врешті призводить до ерозії ґрунтів та заростання ділянки чагарниками. Саме так трапилось і на сусідніх лісосіках, які кілька років тому вирубали в пень, а на тім місці виросли хащі та ожинники.

Про ці та інші факти ми розповіли місцевій прокуратурі. 9 вересня правоохоронці виїхали на місце, але належно так і не обстежили вказані ділянки. (Попри публічну обіцянку прокурора та начальника поліції на зустрічі із головою Львівської ОДА). Про подальші кроки нас не повідомляли, дізнатись нові свідчення ніхто не намагався. Також наш заклик з‘ясувати ситуацію проігнорували працівники Держівського лісництва та голови сільських рад. Ми опинились сам на сам з проблемою.

Наслідки системного знищення лісів ДП «Стрийський лісгосп» і «Галсільліс» на території наших сільських рад вражають. За допомогою супутникових знимків ми провели графічне порівняння. Кількість «лисих» ділянок зросла в рази – у 2011, у 2016.

satelite
Окрім цього, як вказано у дозвільній документації ДП «Стрийський лісгосп», на території Зарічанської сільради (що поблизу с. Вільхівці) протягом 2016 року розробляють 3 суцільних рубки та десяток так званих рубок формування і догляду. Загальна площа лісів «під сокиру» – близько 13 гектарів, 1 ділянка – дубова, ще 2 – вільхові. Офіційно вийде більше 3 тис. м.куб. деревини. Ця інформація стосується лише державного лісгоспу, до комунального «Галсільлісу» доступу ще менше.

Так от, про освоєння жодної із цих лісосік громаду публічно не повідомили! Не кажучи про завчасне обговорення планів лісгоспів. Такого інструменту «прямого впливу» на лісокористувачів жителі сільських рад позбавлені.

Відтак, врахувавши наведені аргументи та позицію громади, звертаємось до Вас із наполегливою вимогою у найкоротші строки:

  • Провести невідкладне розслідування щодо вказаних фактів. Залучити до справи ініціативну групу, експертів та незалежних екологів.
  • Притягнути до відповідальності порушників і примусити їх відшкодовувати збитки та полагодити усі лісові дороги на території Держівського лісництва.
  • Розпочати аудит діяльності ДП «Стрийський лісгосп» та Держівського лісництва.
    Скасувати усі лісорубні квитки головного користування і рубок формування видані на 2016 р. та запланованих на 2017 р. Держівському лісництву ДП «Стрийського лісгоспу».
  • Припинити та не розпочинати будь-які лісогосподарські роботи на території Держівського лісництва, доки не буде погодженого новий план з громадами Вільхівецької с/г та Зарічанської с/г.
  • Запровадити практику попереднього «громадського узгодження» діяльності держлісгоспів та комунальних лісгоспів на постійній основі, а рішення зборів громади зробити обов‘язковим до виконання лісокористувачами. При необхідності ініціювати відповідні нормативно-правові зміни у статут діяльності «Державного агентства лісових ресурсів України» та їхніх територіальних філій.
  • Скасувати найбільш корупційні рубки: «суцільні головного користування» та «суцільні санітарні». Відповідні зміни затвердити у Лісовому кодексі та інших документах лісовпорядкування. Вважаємо, що саме такі рубки найдужче шкодять лісам України й, зокрема, Держівського лісництва.

Якщо вимоги громади не будуть реалізовані у двотижневий термін, спираючись на 50 статтю Конституції України та 12 статтю «Закону України про охорону навколишнього середовища», ми залишаємо за собою право діяти в інтересах збереження лісового фонду самотужки та на власний розсуд. Ми не дозволимо перетворити ліси Жидачівщини на пустку!

З повагою,
ініціативна група громади

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *