“Десь в далекім краю тім залишився близький серцю дім”

Події переселення українців із територій, які у воєнний час відійшли до Польщі, не висвітлювалися у радянських підручниках історії. Справжні масштаби подій 1944 – 1951 років стали відомими тільки після розпаду СРСР.

Після повернення на терени Західної України радянської влади розпочалися політичні виселення. Основна маса переселень припала на 1944 – 1946 роки, коли близько 500 тис. українців Закерзоння були виселені зі своїх етнічних земель. Переселення здійснювалося на основі договору між УРСР і тимчасовим керівництвом Польської держави. Правових підстав для переселення не було, оскільки тодішня УРСР не була суб’єктом міжнародного права, а тимчасовий прокомуністичний уряд Польщі був нелегітимним. Хоча договір передбачав добровільну «евакуацію» населення, та в дійсності виселення відбувалося із допомогою співробітників каральних органів, танків та бронетехніки. Залишене людьми майно розграбовували, або передавали у державну власність.

Найбільш жорстокий етап депортації українців припадає на 1947 рік. Саме в цей рік була проведені виселення, які відомі під кодовою назвою операція «Вісла». Стратегічною ціллю цієї операції було остаточно вирішити українське питання в Польщі. На українців наклали податок, заборонили володіти землею, було ліквідоване українське шкільництво, заборонена діяльність Української Греко Католицької Церкви. До цього додався найбільш переконливий «аргумент» для переселення – масовий терор і вбивства. Під час акції було виселено 150 тис. українців. Операція «Вісла» – це не просто депортація чи переселення, це була репресивна каральна акція.

Останній етап Переселення відбувся у 1951 році у відповідності до Договору між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Польською Республікою “Про обмін ділянками державних територій”. Цинізм договору полягає у тому, що в самому договорі не має жодної згадки про людей. Держави обмінювалися ділянками територій, робився опис майна, залізничних колій. І тільки у протоколі мимохідь згадували про «насілєніє». Цього разу переселення 32 тис. українців відбувалося без жодного натяку на добровільність.

Щоб пригадати ці трагічні події в історії України і вшанувати всіх жертв примусового виселення, 22 липня у Жидачеві відбулася науково практична конференція присвячена 50-ти річчю з дня початку організованої діяльності переселенців 1951 року та 65-та річчя депортаційної операції «Вісла». В приміщенні Міського будинку культури «Папірник» зібралося близько 300 учасників конференції, які приїхали зі Нового Роздолу, Ходорова, Трускавця, Стрия, Моршина, Миколаєва, Івано-Франківська та інших регіонів.

Першим перед присутніми виступив голова об’єднаного товариства переселенців «Надсяння» Володимир Середа, який зробив ґрунтовний історичний аналіз подій, що відбувалися під час примусового виселення українців з їхніх етнічних земель. «Акція Вісла своєї стратегічної цілі не досягла… Тепер все залежить від Українців. Часи страху минулися і кожен може відверто при переписі вказати свою національність»,-  сказав він.

Володимир Середа наголосив, що сьогодні в Україні існують труднощі визнання факту депортації на загальнодержавному рівні, оскільки розроблені законопроекти не можуть дійти навіть до парламентських слухань. Саме для вирішення таких важливих питань було створено об’єднане товариство переселенців, зазначив він.

П. Володимир вважає, що хоча великої шкоди було завдано як Українському народові, але наше завдання полягає в тому, щоб робити все можливе для польсько українського поєднання та взаємного прощення кривд.

Перед присутніми також виступили з доповідями кандидат історичних наук, професор Олексій Юристовський та голова громадського товариства «Бойківщина» Дарія Петречко. До слова запросили голову Червоноградського товариства «Надсяння» Марію Баланецьку, голову стрийського осередку товариства «Надсяння» Василь Гриб та інші.

Закінчилася науково-практична конференція концертною програмою, у якій взяли участь художні колективи переселенців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *