13 грудня святкуємо День святого Андрія Первозванного

День вшанування пам’яті святого апостола Андрія Первозванного припадає на 13 грудня.

Історія свята Апостола Андрія Первозванного

Як зазначають біблійні джерела, апостол Андрій народився у місті Віфсаїді у Галілеї. Разом зі своїм братом Симоном вони були рибалками, а згодом стали апостолами.

Андрій спочатку був учнем Іоана Хрестителя. Від Іоана він дізнався про Ісуса та став першим апостолом, котрий визнав Христа Спасителем (Месією). Саме тому Ісус назвай його Первозванним.

Андрій був вірний Ісусові протягом усього свого життя, був свідком Воскресіння та Вознесіння Христа. Після Воскресіння Ісуса святий Андрій прийняв Святого Духа і пішов проповідувати нову віру серед інших племен та народів. Найцікавішим у його проповідницькій діяльності є те, що апостол Андрій пройшов шлях вгору по течії Дніпра аж до місця, де розташований теперішній Київ. На згадку про перебування апостола Андрія на Київській землі князь Всеволод Ярославович в 1086 році заклав у Києві церкву, а потім на київських горах були збудовані храми Воздвиження Хреста Господнього (ХІІІ ст.) та Андрія Первозванного (1744 р.).

Доля Андрія Первозванною була тяжкою. Він проповідував серед язичницьких народів і не завжди розуміли його слухачі. Часто він піддавався наругам: його виганяли з міста, били, не давали їсти. Кінець Андрія Первозванного був мученицьким. Його розіп’яли у грецькому місті Патри (на Пелопоннесі) близько 62 року після Різдва Христового. Два дні ще Андрій проповідував з хреста розіп’ятий. Правитель Патрів, вражений силою духу апостола, наказав припинити страту, але той відмовився. Він побажав померти такою смертю, як і його Вчитель.

Свякування на Андрія

Із самим святом Андрія Первозванного пов’язано багато українських традицій. Зокрема, у ніч на Андрія молодь влаштовувала вечорниці. Андріївські вечорниці – це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх, який охоплює не тільки молодь. Збитки – жарти, пустощі, здебільшого хлопців, які дозволялись тільки в Андріївську ніч.

Збитки на Андрія

У давнину хлопці робили збитки тим господарям, у яких була незаміжні дочка. Нажаль, крізь призму часу ці традиції видозмінилися, спотворилися. Інколи під прикриттям збитків на Андрія маскується справжній вандалізм. Щоб в цьому переконатися, достатньо переглянути минулорічні наслідки “святкування”.

Ворожіння на Андрія

Іншою суперечливою традицією є ворожіння на Андрія. Дівчата, які бажають підняти завісу майбутнього та дізнатися відповідь на чи не найважливіше запитання – як, коли і за кого вони вийдуть заміж – за народним повір’ям, можуть це дізнатися через ворожіння саме в ніч напередодні дня святого Андрія Первозванного.

Традиція ворожіння прийшла до нас із язичницької віри, а з приходом християнства була вдало замаскавана під “традицію”. Ворожіння – це передбачення майбутнього за допомогою певних магічних ритуалів. Чи можуть сірники, свічки та інші предмети, які використовуються для ворожіння передбачати майбутнє? Звичайно ж ні, це звичайні побутові предмети. Заради того, аби дізнатися, чи змінити своє майбутнє, людина вступає у зв’язок з духами і силами темряви, саме це називається ворожінням.

Біблія категорично забороняє не лише ворожіння, але й спілкування з тими, хто ним займається. Ось що пише Біблія на цю тему:

10. Нехай не знайдеться між тобою такий, хто переводить свого сина чи дочку свою через огонь, хто ворожить ворожбу, хто ворожить по хмарах, і хто ворожить по птахах, і хто чарівник,
11. і хто чорнокнижник, і хто викликає духа померлого та духа віщого, і хто питає померлих.
12. Бо гидота для Господа кожен, хто чинить таке, і через ті гидоти Господь, Бог твій, виганяє їх перед тобою.

(Второзаконня 18:10-12)

Сьогодні ворожіння та гадання на Андрія стало настільки популярним, що перетворилося на “попсову” розвагу серед молоді. Виправдовуючись, що це лише розвага, пам’ятайте, що саме така думка є найбільш вигідною для сатани і в кожному жарті є доля правди. Ворожити лише через те, що так робили наші предки, нерозумно. Кожна культура в тій чи іншій мірі є заплямована гріхом. Я не проти українських звичаїв. Крім ворожіння, свято Андрія має багато інших чудових аспектів. Але ми маємо розуміти, що наслідувати від предків, а що ні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *